View the book
(~492 pg)Read Online
(22 MB)PDF
(19 MB)B/W PDF
(~492 pg)EPUB (beta)
(~492 pg)Kindle (beta)
(~492 pg)Daisy (beta)
(1.02 MB)Full Text
(13 MB)DjVu
All Files: HTTP
Peches vagy mázlista lovasbalesetek - II. Lajos
Készítette: Nagy Tibor Néhány közismert történelmi személyiség olyan lovas balesetét szeretném bemutatni, amely jelentős, esetenként végzetes hatással volt az adott személy, vagy az egész magyarság sorsának alakulására. Kezdjük az egyik legismertebbel, II. Lajos magyar királlyal.
Hogy festett ekkor egy páncélos lovag öltözéke? Nos, jó tudni, hogy a páncél alatt, egy párnázott, steppelt ruhát viseltek, hogy tompítsák a páncélra mért ütések erejét. Erre vették rá a zárt lemezpáncélt. Ez akár 30 kg is lehetett. Az így keletkezett bádogembert aztán egy csörlő segítségével emelték fel, majd eresztették bele a nyeregbe. Szóval, önmagától nemigen volt mozgásképes. Lajosunk, aki 20 éves, vékony dongájú fiatalember volt, lehetet vagy 60-65 kg. Így bebugyolálva, talán 90 - 95 kg. Mellesleg a fennmaradt feljegyzések szerint, kedvelte a vadászatokat, és jó lovas volt. Mit tudunk a lováról? A feljegyzések szerint Friseusnak hívták. A neve alapján ez egy fríz ló volt. Nos, egy fentebb leírt 100 kg körüli bádogember alá parádézásra éppen megfelelő választás, különösen, ha az emberhez hozzá számoljuk még a tetemes súlyú nyerget, és a lóra aggatott, a ló testét védő vértet is. Ez újabb 40-50 kg a ló számára. Ha viszont azt nézzük, hogy a II. világháborúban, a sokkal strapabíróbb, és mozgékonyabb magyar félvérek teljes menetfelszerelésben majdnem ugyanennyit cipeltek, akkor egy kétes kimenetelű csatában, egy fríz, nem a legszerencsésebb választás volt – amint azt a későbbi események igazolták is. Fontos még tudni, hogy az ütközetet megelőző napokban kiadós esőzések voltak, aminek következtében a talaj erősen felázott, a Dunába torkolló kisebb patakok és vízmosások, pedig megduzzadtak, illetve megteltek vízzel. De lássuk, mi is történt azon a bizonyos napon. 1526. augusztus 29.-én, egész nap tikkasztó hőségben, ütközetre készen, csatarendbe felsorakozva ácsorgott a magyar csapat a mohácsi síkon. A törökök, csak késő délután érkeztek meg. A hadtörténészi elemzések szerint, a magyar csapat azt szerette volna kihasználni, hogy a beérkező török sereg ne, vagy csak fokozatosan tud felfejlődni a küzdelemhez, ezért támadást indított. A nagy lendülettel megindított roham kezdeti sikereket hozott, ezért az első sorokban küzdő fővezér, üzent a tartalékban álló királynak, hogy ő is jöjjön előre, és támadjon.
A mohácsi csatáról a leghitelesebb egykorú beszámoló Brodarics István királyi kancellártól származott. Jelen volt a csatában és saját szemével látta az egész ütközetet. Munkája Krakkóban, 1527-ben, Igaz történet a magyarok és Szulejmán török császár mohácsi ütközetéről címmel jelent meg. Brodaricsot, I. Zsigmond lengyel király szólította fel, hogy írja le részletesen, hogyan halt meg unokaöccse, II. Lajos a csatában. A rokoni szálak mellett, valószínűleg az is motiválhatta, hogy szerette volna megkaparintani a magyar trónt, s tájékozódni kívánt a Mohács utáni magyar helyzetről.
II. Lajos halálát jóval később a török történetírók így írták le: „A szerencsétlen király pedig, miután két helyen súlyosan megsebesült, sebesülten és erőtlenül, még meglévő csekély életerejével egész este futott, s mikor a Sárvíz nevű folyóhoz érkezett, nem bírván semmit sem segíteni magán, lovastul, fegyverestül a vízbe merült és így ama csoporthoz csatlakozott, amely szinten a vízbe veszett.” ... „A szégyen tüze égetvén hitvány lelkét, lovastul, fegyverestül a vízbe ugrott s azok számát szaporította, akik elestek vagy vízbe fúltak.” Valószínű, hogy ezeket az információikat, a későbbiek során, a szultáni udvarban megforduló kortárs magyar uraktól szerezték, mert a győztes Szulejmán szultán fethnáméja (győzelmi jelentés), amelyet a mohácsi győzelem után a birodalom kormányzóihoz küldött (1526. augusztus 29–szeptember 7.) bizonytalan volt Lajos sorsát illetően: „a gonosz király ez elvet követte: Nyertes az, aki a fejét menti. Azonnal megfutott a csatatértől. A müszülmán harcosok űzőbe vették a gonosz sereget, legtöbbjét kardra hányták, más részét pedig a Dunának űzték és belefullasztották, mint Fáraó népét. Bánjaiknak és vezéreiknek fejét levágták (…) Magáról a királyról nem lehet tudni, hogy meghalt-e vagy életben van.”
Holtestét másfél hónappal később találták meg, és Székesfehérváron, a magyar királyok temetkezési helyén temették el. Személyét egészen a közelmúltig negatív színben igyekezett bemutatni a magyar történetírás. Az elfogulatlan történészi értekezések szerint viszont egy szimpatikus, kötelességtudó államférfi volt, akit a sors megoldhatatlan feladatok elé állított. Tény, hogy nem volt egy Hunyadi Mátyás kaliberű karizmatikus személyiség, de nem is álltak mögötte olyan erők, mint annak idején Mátyás mögött. Kétségbeesésében sokszor személyes példamutatással próbált előljárni. Ezzel azonban környezetében csak kevesekre hatott. Valószínűleg, a mohácsi csatában való személyes részvételével is a széthúzó, saját hasznát leső magyar főúri társadalomnak akart példát mutatni. Fríz kép forrása: www.desktopnexus.com |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése